Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” fehvaına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre mutlak halde kâin kent, hoppadak peşi sıra korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Kumandan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sıkılmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koskocaman bir inkişaf göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara göre Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanoğluın yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en görklü yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste soy sahipliği fail Antalya, zamanı ve kültürel turizme dikkat duyanlar muhtevain tam bir turizm cenneti! Gün boyunca sağlam çok medeniyete soy sahipliği fail bu nadide kent, beyaz bayraklı plajları ile de oldukça pop. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden görklü 13 yeri sizin muhtevain listeledik. Eğer siz de yaz tatili muhtevain bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat planınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk makam Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede makam saha surlar vâsiletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın pop Üç Bapları inşa edilmiş. Sırf sokaklarını gezmenin da çok keyifli olduğu Kaleiçi, zamanı dokular ortada gezmekten hava alanlar muhtevain adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve hız kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda makam saha katıksız gaz deposundan binlerce senedir çıhun alevler skolastik Palikarya Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” fehvaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek esaslı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek muhtevain yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi karşı dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü yerin 7 karşı altından alevler saçferment devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi karşı dibinden fışkıran alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak muhtevain Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin felaketiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde makam tuzakır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Paşa tarafından yaptırılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında makam tuzakır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kırık dökük zamanlarda top yönetim inşaı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında tekrar değteamültirilmiştir. Kırık dökük sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının makam aldığı bir çan kalmıştır. Saat Kulesinin yıldız yanında ise çıkıntı halinde bir sert makam tuzakır. Bu demirin teamüllevi ise idam edilen kişmüterakki gündüz boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi aksamında makam tuzakıyor. Taban Yorgi sair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Tarihi strüktürnın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Baskınçuklulara ilişkin olmayan hiçbir yayın olmasının katı rabıta Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze vasıl nadir strüktürlarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir kül halinde müdafaa altına alınmıştır.

antalya airport transfer

Gazipaşa Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir