Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu çağ Serı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Ululuk Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak yeniden aynı kurumun Dış İlişkiler Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden çıkışlı olmuştur. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Çocuk Sağlamlığı ve Hastalıkları Uzmanlığını almıştır. Henüz sonrasında öğretim görevlisi olarak akademik avluına serlamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 senelerı ortada Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 1988-1992 senelerı ortada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 senelerı ortada da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversitelerarası Asamble Tıp ve Keyif Bilimleri Yetişek Konseyi Başlangıçkanlığı, UMEMPS (Tutarlı Maşrık ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Konuşan Ülkeler Pediatri Birliği) başkanlık ve genel sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 senelerı ortada Bilkent Üniversitesi Mütevelli Kurul Üyeliği ve Ser Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 senelerı ortada YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur. 1987 seneından beri Türkiye Ulusal Pediatri Derneği Idare Kurulunda görev almaktadır. Başlangıçkanlığını da yapmış başüstüneğu Türkiye Ulusal Pediatri Derneğinde halen Umumi Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri uzmanından biri olarak onaylama edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “encam periyot serkanlığına” seçilmiştir.
Bu pozisyonda iş ettiği dü yılın sonunda 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA serkanlığı görevini Kul’li Prof. ErrolAlden’dan çalışarak aktarılma almıştır. Başkaca Ululuk Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Başlangıçkanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir