logo tasarımı

logo hazırlama

Logo nedir? Söz demeı olarak gerçeklik zıtlığı dilimizde amblem olan, bir meslekin, faaliyetin, organizasyonun yapkaloriı, demeını, karakterini sembolize fail şekillerdir. Bir logo tasavvurı anlamsal olarak meslekletmenin veya organizasyonun sütun olarak yaptığı mesleki sembolize edebileceği kabilinden, markanın kendi demeı ile de sembolleştirilebilir, ayrıca bazı çhileışmalarda kavramlar soyutlaştırılarak farklı mideerik ve anlamlara iye mümkün.

Sorusu sorulduğunda lügat demeının haricinde, birşunca logo ve amblem çeşidi vardır. Logo tasavvur esnasında tasavvurı meydana getirecek olan eş veya kuruma neyin ve elbette aktarıldığı enikonu önemlidir. öteki taraftan logo tasavvur çhileışmasını meydana getirecek eş veya kurumun sizi elbette anladığı ve logo çhileışmanızı elbette değerlendirdiği sonucunda ortaya çıkacak olan çhileışma sizin, meslekletmenizin ve bundan sonraki çhileışmalarınızın temelini atacak olan “logo tasavvur çhileışması” olacaktır.

Logo yalnızca şekil ve sembol değil, yazı karakterinin kendisi, yazı karakterinin değmeslektirilmiş ve düzenlenmiş hali veya marka midein yeni yazı karakteri oluşturulmasıyla da tasarlanabilir. Bu tip çhileışmalara logo değil, logotype denilir. Logotype takkadak çok iş düzlükı ile faaliyette mevcut şirketler midein daha çok tercih edilebilir. Hareketsiz bir sektörde çalışkanlık gösteren meslekletmelerin çoğu kez logoları sektörü temaşa değer. Lakin takkadak çokça sektör ile uğraşılıyorsa tüm sektörleri logoda izhar etmek imkansızdır.

Logo ne mesleke yarar?
İşletmeler midein logo veya logotype olmazsa olmazlardandır. Her elbette markası sıfır bir işletme olmazsa logo veya logotype’sız bir markada düşünülemez. Bu makaleyi okuduğunuz ahit aklınızdan Koç, Vestel, İş Bankası markalarını geçirin. Aklınıza logoları ile yan yana gelmemiş olması imkansızdır. Beko markasını geçirin, he aklınıza Beko’nun güncellenen yeni logosu geldi. Ezelî halini düşünmeye çhileışın. Markaların logoları olmadan bayağı marka olmaları kıl payı imkansızdır.

Bu sebeple meslekletmenize kurumsal bir tasar hazırlayarak yolunuza bek adımlarla devam edebilmek yerine “logo tasavvur” çhileışması ile sarrafiyelayın.

Logo ideogram, sembol, amblem, ikon kabilinden bir grafik öğesiye bütünleşik olan logo yazkaloriı (logotype) anlatım değer. Ticari markaların, kurumların ve ayrıca gâh kişilerin bir görünümte tanılamanmasını sağlayıcı meslekaretlerdir. Tipik bir logo firmaların nüans edilmesini, diğerlerinden ayrılmasını sağlayıcı renk, font, şekil ve görsellerdir.

Dümdüz, kolay anlaşılır, çizgiırlanması kolay, olanaklı başüstüneğunca azca sayıda renkten oluşesrarıdır. Her çyeksan baskı ve fason tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, çok değersiz ölçülerde inceliklar kaybolmamalı, çok yüce ölçülerde dağınık görünmemelidir. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır. Başka firma evet da ürünlere ilişkin logolar ile karışıklığa vesile vermemeli, ayrıca çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan evet da esinlenen logolar o ürün evet da firmaya yüce beis verir.

Logo layihamcıyı değil ürün evet da firmayı yansıtmalıdır. IBM logosunun layihamcısı Paul Rand’e gereğince logoyu üreten layihamcıdır ancak oluşturan firmanın kendisidir. İlgili kuruluşun evet da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen evet da tasarlanan font şirketin yürekğine yaraşıklı olmalıdır. Antrparantez kurumun kendisini elbette tanılamamladığı ve kurumu yansıfecir kavramların neler bulunduğunu bilmek logonun tasavvur aşamasında önemli unsurlardır.

Logo sadeliğinin yönıdizi gerek rengi gerek şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü ahit üstelik sıkıntısızılda lafıcı olmalıdır.

Farklı bir ülkeye ilişkin ürün evet da firma midein logo tasarlanacağı ahit o ülkenin renklere yüklediği anlamlar ve kültürleri için bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikle bir simge kullanılacağı ahit simgenin taşıyacağı deme hizmetında bu bilgi çok önemlidir.

logo hazırlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir