Zurna Sohbet

Chat, Türkçesiyle “Dostça” fehvaına gelmektedir. İnternetin bilgiye erişim konusunda sergilediği performanstan sonrasında internetin sadece haber aktarımı muhtevain değil, aynı zamanda zevküsefa muhtevain de kullanılabileceği de düşünüldü. Bunun sonucunda da internet üzerinden insanların bir eğreti ad kullanarak (nickname) yârenlik edip eğlenebileceği hem internet siteleri hem de çeşitli programlar meydana getirildi. Chat, internet üzerinde hiç tanılamamadığınız kazara biriyle örgülabildiği kadar üste tanılamadığınız kişilerle de özel programlar yahut web siteleri yoluyla örgülabilir.

Chat Siteleri
Chat siteleri tanılamadığınız yahut tanılamamadığınız kişilerle internet üzerinden tanıdıkma ve yârenlik etme için kurulmuş internet siteleridir. Bu internet siteleri ekseriya programlama dilleri kullanılarak yahut müheyya scriptlerden yararlanılarak meydana getirilir. Bazı chat sitelerine giriş kurmak muhtevain sadece nickname (eğreti insan) söylemek yeterli olurken bazenlarındaysa sohbete başlamadan önce kesinlikle üye olması gerekliliği bulunabilir. Bir zamanlar bütün internet kullanıcıları ortada popüler olan Mynet ve ZurnaNet kadar siteler chat sitelerine başlıca örnek olarak verilebilir.

Chat Programları
Chat programları karşınızdaki internet kullanıcılarıyla program mabeyin vecihünü kullanarak sadece alfabelı, alfabelı ve manzaralü, sesli ve manzaralü kadar tercihe bağlamlı olarak yârenlik etmenize yardımcı olan mukayyetmlardır. Chat programlarının şimdiye kadar kullanılmış en popüler olanı kısa süre önce Windows tarafından sonlandırılan MSN Messenger isimli enstantane mesajlaşma mukayyetmıdır. Bir vesair popüler chat program olan ve internetin söylence mukayyetmlarından kabul edilen Mirc ise hala kullanılmaktadır.

zurna sohbet
zurna sohbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir